PFNW na II Kongresie Wyzwań Zdrowotnych

11 marca w Katowicach odbył się Śląski Dzień Zdrowia na II Kongresie Wyzwań Zdrowotnych. Celem wydarzenia była promocja zdrowego stylu życia oraz zwiększenie świadomości w obszarze dbania o jakość własnego zdrowia. Podczas targów była prowadzona kampania edukacyjna
pt. „Dłuższe życie z cukrzycą”. Kampania, realizowana na rzecz podnoszenia świadomości cukrzycy i zagrożeń związanych z tą chorobą, miała za zadanie zwrócić uwagę na znaczenie powszechnej edukacji diabetologicznej zarówno w obszarze profilaktyki cukrzycy jak i życia z chorobą. Podczas tego wydarzenia były prowadzone warsztaty nordic walking podczas, których trener PFNW Joanna Piotrowska uczyła prawidłowej techniki chodzenia z kijami.

Duże wyzwanie rzuciła wszystkim uczestnikom wydarzenia drużyna AKTYWNI Z CUKRZYCĄ, która pokazała, że z cukrzycą można się zaprzyjaźnić, można biegać maratony i uprawiać triathlon. I to właśnie aktywność fizyczna stanowi niezbędny element profilaktyki i leczenia w niektórych schorzeniach a przede wszystkim w otyłości, nadciśnieniu, chorobach serca, wreszcie cukrzycy.

Aktywność fizyczna ma szczególne znaczenie w profilaktyce cukrzycy typu 2. W Polsce na cukrzycę cierpi blisko 3 miliony osób, a ponad 5 milionów ma stan przed cukrzycowy. W powszechnej opinii cukrzyca to choroba, podczas której występuje wysoki poziom glukozy we krwi. Jednak leczenie cukrzycy to nie tylko obniżanie poziomu cukru we krwi, ale także skuteczna walka z chorobami sercowo-naczyniowymi, które stanowią istotną przyczynę przedwczesnej śmierci pacjentów z cukrzycą. Nieleczona lub niewłaściwie kontrolowana choroba wiąże się z uszkodzeniem czynności narządów, przede wszystkim oczu, nerek, serca oraz naczyń krwionośnych. Jej najgroźniejsze konsekwencje to m.in. utrata wzroku (retinopatia cukrzycowa) i niewydolność nerek (nefropatia), ale także zawał serca i udar mózgu, na które cukrzycy narażeni są dwukrotnie bardziej niż osoby zdrowe. Szacuje się, że łącznie na świecie jest 415 milionów dorosłych osób z cukrzycą. Około 80% tej populacji stanowią chorzy na cukrzycę typu 2, która coraz częściej dotyka zarówno ludzi młodych jaki i dzieci.

NIE DAJMY SIĘ CUKRZYCY – BĄDŹMY AKTYWNI

    

 

Meristematic tissues with dividing www.college-homework-help.org/ undifferentiated cells can sustain or renew growth indefinitely

Post Author: PFNW