Trudno uwierzyć, ale za nami XIV Mistrzostwa Polski Nordic Walking w Skrwilnie.
Wójt Dariusz Kolczyński wraz z zespołem współpracowników doprowadził organizację zawodów do prawdziwego mistrzostwa. Bynajmniej nie było to mistrzostwo Polski, ale mistrzostwo świata.
Samorząd gminy zorganizował występ orkiestry dętej, która nie tylko zachwyciła nas krótkim recitalem standardów muzycznych, ale również uświetniała wręczanie medali MP stosownym i podniosłym tuszem. Takiego wydarzenia jeszcze w historii światowego nordica nie było. Również trzeba odnotować, że miasteczko zawodów zostało zbudowane w sposób niezwykle przemyślany i zarazem ozdobny. Królowały kolory Polskiej Federacji Nordic Walking przeplatane żółtym kolorem Gminy Skrwilno. Również czerwona brama pomiaru czasu firmy komponowała się z „szalejącym” chwiejem ( na zdjęciu), którego bardzo doceniły bawiące się pysznie dzieci. Piszę o wspaniałym miasteczku zawodów, gdyż standardy do których przyzwyczailiśmy naszych zawodników są w Polsce oczywiste. W Skrwilnie oprawę Mistrzostw Polski skonstruowano, jak napisałem powyżej, na światowym poziomie. Oczywiście organizacja Mistrzostw Świata w Choczewie NW ustanowiła poziom, który bardzo trudno będzie powtórzyć, ale w stosunku do skali przedsięwzięcia ( Mistrzostwa Polski) Skrwilno organizacyjnie i wizerunkowo znajduje się w najlepszej lidze gospodarzy zawodów.
Należy jeszcze wspomnieć o tradycyjnej już gościnności i osobistym zaangażowaniu wójta i jego zespołu i mamy obraz wyróżniającej się w skali kraju i …. Europy Gminy. Nie byłoby sukcesu Gminy bez zgodnej współpracy z Nadleśnictwem Skrwilno, reprezentowanym przez nadleśniczego Tomasza Gnapa. Co godne odnotowania Wójt i Nadleśniczy wystartowali w zawodach jako zawodnicy. Brawo Skrwilno.
W Skrwilnie po raz pierwszy w wieloletniej historii Mistrzostw Polski Nordic Walking sędziowali sędziowie pod kierownictwem dwóch sędziów głównych ( Marian Drewa i Monika Faron) z różnych organizacji NW. Taka praktyka bardzo mocno podniosła poziom sędziowania i mam nadzieję wejdzie na stałe do działań PFNW. Wielu utalentowanych zawodników otrzymało ostrzeżenia. Było bardzo dużo emocji, ale większość przyjęła uwagi sędziów ze zrozumieniem i gotowością poprawy techniki chodzenia z kijami NW. Technika NW, tak jak np. chód sportowy, podlega ocenie sędziów. Zawsze będą toczyły się dyskusje nad zasadnością decyzji sędziowskich. Pamiętamy ile razy multimedalista Robert Korzeniowski ( gość honorowy Mistrzostw Świata NW w Choczewie) był oceniany przez sędziów. Bywało, że w naszej ocenie niesprawiedliwie, a jednak z pokorą przyjmował werdykt sędziowski i wracał na arenę sportową pokazując swoje mistrzostwo.
Jednak trzeba pamiętać, że bez sędziów nie ma zawodów. W Skrwilnie sędziowie wykonali swoją robotę znakomicie. Brawo sędziowie.
Jagoda Bigus wraz z Agatą Maj i wolontariuszkami z Technikum Leśnego w Tucholi oraz pracownikami UG w Skrwilnie poprowadziły biuro zawodów i rozwiązywały większość zawiłości administracyjno- organizacyjnych. Dzięki ich pracy zawody przebiegały płynnie i bez zakłóceń. Brawo administracja.
Najwięcej słów uznania należy się zawodnikom. Zawody przebiegały w atmosferze fair play, a rywalizacja była zacięta i na najwyższym poziomie. Tutaj znajdują się wyniki zawodów: https://elektronicznezapisy.pl/event/7065/results.html
Rywalizowano również między drużynami NW Mistrzostwo Polski zdobył Polipack Team przed Człapski Team, a na trzecim miejscu XIV Mistrzostw Polski uplasował się zespól z Włocławka „Serce Nordica”.
Pod wieloma względami mistrzostwa w Skrwilnie były przełomowe. Szczególnie ważna była dalsza współpraca z fundacją „Chodzezkijami. pl”, reprezentowaną przez Krzysztofa Walczaka. Był to kolejny krok w kierunku unifikacji i konsolidacji polskiego Nordic Walking
Zawody w Skrwilnie są już historyczne, ale zostaną zapamiętane jako niezwykle ważne dla polskiego i światowego Nordic Walking.