O Nordic Walking – poradnik

Witamy w Poradniku Nordic Walking!

Rozgrzewka jest niewątpliwie bardzo ważnym elementem treningu Nordic Walking.
Często zapominają o niej osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z kijkami. Dlaczego rozgrzewka jest aż tak ważna? Na co wpływa? Jak ją skutecznie przeprowadzić? Wszystkie praktyczne porady zawiera miniporadnik, który możesz pobrać tutaj.

Zacznij Nordic Walking z profesjonalnym instruktorem

Bywa, że na widok osoby idącej z kijami, ludzie uśmiechają się pod nosem, uważając, że to kolejna moda XXI wieku, która przeminie jeszcze szybciej, niż się pojawiła. Tymczasem w Polsce i na świecie dyscyplina się rozwija, a grono jej adeptów poszerza się z każdym miesiącem. Co jest oczywiście bardzo pozytywnym zjawiskiem – osoby, które rozpoczynają uprawianie NW, cechują się dobrymi chęciami, natomiast na pewnym czasie przestaje to wystarczać, ponieważ sama technika pozostawia wiele do życzenia… a więc parę słów na ten temat, aby przedstawić prawdziwe oblicze nordic walking!

Na czym polega nordic walking?
Nordic walking jest to sposób przemieszczania się wraz z kijkami z naprzemianstronną pracą ramion… tyle z najogólniejszej definicji. Dzięki swojej prostocie dyscyplina ta pozwala dotrzeć do szerokiej grupy osób w różnym wieku. Przede wszystkim NW polega na znalezieniu swojej indywidualnej techniki w oparciu o pierwowzór. Każdy z nas jest inny i dlatego tak wielką rolę w stawianiu pierwszych kroków NW odgrywają profesjonalnie przeszkoleni instruktorzy Polskiej Federacji Nordic Walking.

Jakie zalety ma NW?
Zalet tej aktywności fizycznej jest niekończenie wiele. Wpisując hasło „nordic walking”w popularną przeglądarkę intenetową, można spotkać się z długimi listami zalet i korzyści płynących z uprawiania tej dyscypliny. Jednak tutaj oprócz tych najbardziej popularnych, jak zwiększenie spalania kalorii, poprawa układu krążenia, niwelowanie nadciśnienia, poprawa ruchomości stawów – można też zaliczyć prewencję upadku, najniższy stopień kontuzji oraz szeroką dostępność tej dyscypliny niemal dla każdego.

Dla kogo jest polecana ta aktywność fizyczna?
NW jest dedykowany dla wszystkich chętnych. Dlaczego?… ponieważ nie ma przeciwwskazań do uprawiania tej aktywności ani ze względu na wiek, jak również stan zdrowia  (chyba że jesteśmy kontuzjowani bądź lekarz zabroni jakiejkolwiek aktywności). Co więcej, każdy kto zdecyduje się wziąć kije w garść i spróbować swoich sił, może uzależnić się na lata;) a takie uzależnienie jest pożądane przy preferowanej profilaktyce.

Jak się przygotować do tej aktywności?
Wystarczy zaopatrzyć się w wygodne buty, profesjonalne kije do Nordic Walking, dobry humor i można wejść w nowy etap życia.

Na co zwrócić uwagę, uprawiając nordic walking? 
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na technikę! Technika, technika i jeszcze raz technika – każdy, kto chce dobrze nauczyć się NW, powinien zasięgnąć informacji od profesjonalnego instruktora, który wprowadzi go w arkana Nordic Walking, stosując odpowiednią metodykę nauczania kroków i dostosuje zajęcia do stopnia koordynacji i wydolnosci swojego podopiecznego.

Podstawowe informacje o nordic walking

Nordic Walking pochodzi z Finlandii, a wymyśliła go grupa lekarzy i wybitnych sportowców. To marsz z wykorzystaniem specjalnie zaprojektowanych kijków. Na czym polega i dlaczego jest tak wyjątkowy?

 • To sport doskonały dla osób starszych i borykających się z problemami zdrowotnymi.
 • Nie wymaga dużych wydatków.
 • Można go uprawiać w każdym terenie i o każdej porze roku.
 • Jest łagodny dla organizmu i nie nadwyręża aparatu ruchowego.
 • Kijki zapewniają poczucie bezpieczeństwa podczas marszu i poprawiają równowagę.
 • Regularne ćwiczenia zapewniają wspaniałą formę i zdrowie.
 • Aktywność angażuje ponad 90% mięśni.
 • Może być znakomitą terapią przy problemach ze stawami i kręgosłupem czy układem krążenia.
 • Kalorie spalamy o 40% intensywniej niż podczas marszu, ale obciążenie dla stawów i kręgosłupa (w przypadku równego podłoża) jest o wiele mniejsze.

Pamiętaj:

 • Będziemy potrzebować specjalnych kijków, a ich długość powinna być indywidualnie dobrana do wzrostu.
 • Choć technika chodu nie jest skomplikowana, by ją opanować, niezbędna jest obecność instruktora.

Jak zacząć?

Najlepiej po prostu umówić się z trenerem. Godzinne szkolenie sprawi, że zrozumiesz, na czym polega właściwa technika marszu z kijkami. Instruktor nauczy Cię, jak wykonać rozgrzewkę, wpoi odpowiednie nawyki, zaprezentuje ruchy i zapozna z właściwymi ćwiczeniami. Trening zwykle rozpoczyna się od wykonania kilku ćwiczeń, dzięki którym łatwiej opanujesz podstawowy krok.

Jak dobrać kijki?

Nordic Walking nie nadwyręży Twojego budżetu – stać Cię na to! Wystarczy nabyć parę kijków, które muszą być idealnie dobrane do Twojego wzrostu.


Choć z pozoru podobne, kijki do trekkingu nie zastąpią kijków do Nordic Walking. Różni je przede wszystkim sposób mocowania dłoni. Kijki trekkingowe i narciarskie mają wąski pasek przy uchwycie, co sprawia, że ciągle trzeba trzymać je w dłoni. Kijki do Nordic Walking zaopatrzone są specjalną szeroką rękawiczkę, dzięki której marsz jest wygodniejszy – możesz wypuścić kij z ręki, a to pozwala na swobodny ruch i sprawia, że dłonie się nie męczą.


Jeśli chcesz czuć się naprawdę komfortowo, przydadzą Ci się także wygodne buty z odkrytą kostką oraz odzież sportowa – spodnie, koszula i bluza.

Pobierz poradnik „NAUKA TECHNIKI NORDIC WALKING” w pliku pdf.

Video Porady