Kilkanaście tysięcy uczestników wzięło już udział w zajęciach „Nordic Walking na receptę”

Minęły trzy miesiące bezpłatnych treningów „Nordic Walking na receptę” pod patronatem kardiologa prof. dr hab. med. Grzegorza Raczaka. Ten odbywający się w ramach Akademii Zdrowia Santandera i wsparty przez Ministerstwo Sportu i Turystyki projekt swym zasięgiem obejmował początkowo 100 miejscowości, a obecnie skupia już blisko 150 lokalizacji w całym kraju. Jak Polska długa i szeroka, od Rozewia po Zakopane, od Polańczyka po Świnoujście, w każdy wtorek o godzinie 17:00 i w czwartki o godzinie 18:00 odbywają się zajęcia nordic walking. Pod czujnym okiem profesjonalnych instruktorów Polskiej Federacji Nordic Walking wszyscy chętni uczą się poprawnie maszerować z kijkami, bo nordic walking to wspaniała forma prozdrowotnej aktywności pod warunkiem właściwej techniki marszu.

 

Pierwsze trzy miesiące treningów pozwoliły instruktorom wypisać ponad 13 tysięcy „recept na zdrowie”, bo tylu uczestników zgromadziły dotychczasowe zajęcia. Pojawiali się na nich mieszkańcy poszczególnych miejscowości, jak również turyści – w tym zagraniczni goście.
Choć treningi odbywają się zarówno w dużych miastach, jak i małych gminach, to nie ma reguły co do ilości uczestników. Pod względem frekwencji małe wsie w Wiekopolsce, czy na Podkarpaciu z powodzeniem rywalizują z metropoliami takimi jak Warszawa, czy Kraków. Zajęcia „Nordic Walking na receptę” i instruktorzy PFNW potrafią zaktywizować społeczności w każdym zakamarku kraju. Rozgrzewka, ćwiczenia, marsz i obowiązkowe rozciąganie to stałe elementy treningu. Ponadto sporo zabawy i mnóstwo pozytywnych doznań płynących od prowadzących i współuczestników to wartość dodana, na którą każdy może liczyć.

Wśród osób uczęszczających na treningi dominują kobiety, choć odsetek mężczyzn z miesiąca na miesiąc stopniowo rośnie. Niezmiernie cieszy fakt, że udało się ruszyć z przysłowiowej kanapy tysiące osób, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej. Na zajęciach pojawiają się kilkuletnie dzieci i seniorzy, sportowcy i osoby mające problemy z aparatem ruchu lub po przejściach kardiologicznych. Każdy znajduje na treningach coś dla siebie. Pełen przekrój uczestników udowadnia tezę, że nordic walking jest genialną formą ruchu dla każdego, która leczy, pomaga wrócić do formy, daje możliwość sportowej rywalizacji, ale także uspołecznia budując więzi międzyludzkie, często przeradzające się w przyjaźnie.

W czerwcu w Kolbuszowej odbyła się również pierwsza z cyklu planowanych konferencji w ramach projektu. Przybyli goście mieli możliwość m.in. wysłuchania prelekcji profesora Grzegorza Raczaka i rektora Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku profesora Waldemara Moski oraz wzięcia udziału w zajęciach praktycznych, wśród których były warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Post Author: PFNW