Na czym polega nordic walking?

Tak obserwując w hiszpańskim Lloret de Mar zmagania polskich sportowców amatorów uczestniczących w ogólnopolskim zgrupowaniu dowiedziałem się, że nordic walking pochodzi z Finlandii, a wymyśliła go grupa lekarzy i wybitnych sportowców.
Jest to marsz w zróżnicowanym terenie z wykorzystaniem specjalnie zaprojektowanych kijków.
Aby samemu przekonać się na czym polegają przygotowania kondycyjne do uprawiania nordic walking, osobiście wziąłem udział w jednych z grupowych zajęć. To co zaobserwowałem i czego sam doświadczyłem, to przysiadu ze skłonem w przód nie wykonał poprawnie żaden z mężczyzn, w tym i ja. Ćwiczące obok kobiety nie miały z tym większego problemu.
Samemu ćwicząc, chciałem odpowiedzieć sobie na pytania, na czym polega i dlaczego jest tak wyjątkowy nordic walking? Prowadząca zajęcia, jakże dobrze wygimnastykowana Edyta Kędzierska powiedziała mi, że jest to sport doskonały dla osób starszych i borykających się z problemami zdrowotnymi.
Co istotne nordic walking, nie wymaga dużych wydatków. Można go uprawiać w każdym terenie i o każdej porze roku.
Ćwicząca obok mnie Dorota Kulesza-Brunka z Elbląga upewniła mnie w tym, że jest to sport łagodny dla organizmu i nie nadwyręża aparatu ruchowego. Aktywność angażuje ponad 90 proc. mięśni. Regularne ćwiczenia zapewniają wspaniałą formę i zdrowie.
Kijkarze do swoich ćwiczeń na gibkość i rozciąganie mięśni zajmowali nam jedyny kort w tym ośrodku wczasowym, ale oni też musieli mieć urozmaicone zajęcia treningowe. My zagorzali tenisiści, którzy przywieźli do Katalonii nawet swoje… rakiety, musieliśmy uwzględnić to, że ćwiczenia rozciągające mięśnie są znakomitą terapią przy problemach ze stawami i kręgosłupem, czy też układem krążenia.
Z niedowierzaniem wsłuchiwałem się w zapewnienia, że przy dobrym i obfitym jedzeniu w naszym hotelu, amatorzy nordic walking podczas intensywnych marszów z kijkami spalali o 40 proc. więcej kalorii niż my tenisiści podczas zwykłych marszów. I dzięki tym kijkom mieli o wiele mniejsze obciążenie dla swoich stawów i kręgosłupa. Ba, co równie istotne, w nordic walking kijki zapewniają poczucie bezpieczeństwa podczas marszu i poprawiają równowagę. Zwłaszcza w Lloret de Mar, gdzie teren jest bardzo urozmaicony i górzysty. /dcn./
Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Post Author: PFNW