50 zawody PUCHARU POLSKI w Kolbuszowej !

Amerykanie uwielbiają wszelkie statystyki i nie jest to czysta fanaberia, aby wszystko mierzyć, liczyć. porównywać. Z tych amerykańskich statystyk wynikają konkretne spostrzeżenia i konkretne wnioski. Leży przede mną kartka z suchą wyliczanką imprez, które składały się corocznie na Puchar Polski Nordic Walking. I co z niej wynika? Pierwsze spostrzeżenie to takie, że w 10 rocznicę powołania Polskiej Federacji Nordic Walking w Kolbuszowej odbędzie się 50 impreza rangi Pucharu Polski Nordic Walking. Wobec powyższego w Kolbuszowej mamy podwójne święto. I zamierzamy to podwójne święto w godny sposób uczcić.

Oczywiście wspomnień i refleksji pojawiło się mnóstwo. Trudno mi uwierzyć, że już tyle czasu jestem związany z wielką rodziną nordic walking. Jeszcze trudniej uświadomić sobie, że jako pierwszy prezes organizacji nordic walking w świecie zdecydowałem się na organizację cyklu imprez opartych o rywalizacje sportową.

Ta decyzja niosła wiele ryzyk, ale po tych 50-ciu imprezach widać, ze warto było ją podjąć. Mnóstwo organizacji zaczęło nas naśladować. Dzięki tej decyzji w Polsce mamy rocznie ponad 2000 imprez nordicowych. Puchar Polski wywołał lawinę promocjyjnych imprez propagujących chodzenie z kijami. Każdy wójt, burmistrz, prezydent chce mieć w swoim samorządzie imprezę nordicową. Dzieki rywalizacji NW stał się medialny. Kiedy pojawiły się poważne media w ślad za nimi przyszli poważni sponsorzy. To z kolei spowodowało, że organizowane przez Polską Federacje Nordic Walking imprezy osiągnęły poziom profesjonalizmu porównywalny, a często przewyższający, organizowane przez wyspecjalizowane firmy imprezy biegowe. W zakresie trudności obsługi pomiaru czasu i usług związanych z nowoczesną obsługa zawodników / czas on line, komunikaty sms-owe, maile , czipy, maty, etc/ przewyższyliśmy organizatorów imprez biegowych.

Te sukcesy dają poczucie wielkiej satysfakcji z wykonanej pracy. Osiągnęliśmy sukces na miarę światową.

Tym sukcesem podzieliśmy się z organizacjami na całym globie. Jedni oficjalnie od nas otrzymali zasady organizacji imprez pucharowych, inni skopiowali nasze regulaminy, jeszcze inni próbowali stworzyć własne formaty organizacyjne. Co prawda niekiedy to działanie wygląda jak w starym polskim przysłowiu ” zobaczyła żaba, że konie kują to też nogi podstawiła… ” ale ważne jest , że ruch imprez pucharowych rozwija się. Jak pokazuje doświadczenie jest przed nim wielka przyszłość. Dlatego żenująco wyglądają fałszywe proroctwa o zaprzestaniu rywalizacji w nordic walking i głoszenie rzekomej rewolucji o powrocie do marszów bez pomiaru czasu. Takie marsze to rajdy, które pod koniec pierwszej dekady XXIw doprowadziły nordic walking w Europie Zachodniej do niszowej strefy aktywności fizycznej przeznaczonej dla zgarbionych staruszków. Nordic zaczął upadać i dopiero polski produkt, jakim jest cykl imprez pucharowych, przywrócił nordic walking właściwe miejsce na scenie sportu dla wszystkich.

To nie z miłości do polskich krajobrazów tylko w uznaniu naszych osiągnięć nasi partnerzy zagraniczni zaproponowali, aby nową organizację międzynarodową ENWO zarejestrować w Polsce. Niestety polskie prawo uniemożliwiło takie działanie i po dwóch latach bezskutecznych starań w polskich sądach, zarejestrowaliśmy ENWO w Słowenii. Tak oto polski produkt eksportowy, jakim jest organizacja cyklu imprez pucharowych, musiał znaleźć swoje formalne potwierdzenie w innym kraju. Nasi urzędnicy nas nie chcieli.

Jednak życie nie znosi próżni. Świat próbuje nas kopiować i coraz więcej organizacji ogłasza, że przystępuje do tworzenia cyklu imprez. Ostatnio uczyniła to INWA. Niestety wystarczyło spojrzeć na zaproponowane kategorie wiekowe i wyraźnie widać, że kierownictwo nie odrobiło lekcji. Organizacja , która posiada olbrzymie zasługi w promocji NW powieliła casus wspomnianej żaby. Pomimo, że w 2013 roku na międzynarodowej konwencji w Gdańsku przekazaliśmy INWA cały know how, to popełnili elementarne błędy.

Właściwie jest to dobra wiadomość. Oznacza ona, że nadal jest miejsce na ekspansję naszej myśli i doświadczeń na cały świat. Nieśmiało próbujemy już to robić w Europie. Tak jak napisałem, za sprawą polskiego prawa mamy 2 letnie opóźnienie, ale porządkujemy utracone możliwości. Do naszej rodziny dołączyła Białoruś. Już 22 lipca 2017 r w Grodnie odbędzie się pierwsza wspólna impreza nordic walking. Swój akces na rok 2018 zgłosili Włosi. Inne kraje czekają w kolejce.

Pięćdziesiąta impreza rangi Pucharu Polski w Kolbuszowej będzie wyjątkowa. Rozpoczniemy ją 2 czerwca miedzynarodową konferencją naukową. Zgłosiło się 35 prelegentów z 7 krajów Europy, w tym jeden z naukowców, którego prace badawcze są publikowane w prestiżowym światowym czasopiśmie naukowym „Nature”. Będziemy gościli Posłów na Sejm RP. Pana posła prof. Grzegorza Raczaka oraz pana posła Zbigniewa Chmielowca. Swój udział zapowiedział oraz przyjął honorowy patronat wiece minister Ministerstwa Sportu i Turystyki Jarosław Stawiarski. Patronat nad konferencją naukową przyjął wiceminister Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Bobko. Nadto swój udział zapowiedział wice marszałek województwa podkarpackiego Bogdan Romaniuk. Gospodarzem wydarzenia naukowego jest rektor AWFIS prof Waldemar Moska wraz burmistrzem Janem Zubą , który jako włodarz Gminy i Masta Kolbuszowa pełni honory gospodarza całego wydarzenia. Swój udział zapowiedział ksiądz prałat Jacek Dziel współtwórca pierwszych Mistrzostw Polski w Nordic Walking w Gnieźnie.

Zamierzamy uhonorować zawodników, sędziów, organizatorów , sponsorów, samorządowców którzy przyczynili się do stworzenia polskiego produktu eksportowego jakim jest cykl imprez Pucharu Polski Nordic Walking.

Wracając do wspomnianych we wstępie amerykańskich statystyk. Zapraszamy i namawiamy wszystkie osoby, które z nami rozpoczynały przygodę z Pucharem Polski Nordic Walking do spisania swoich wspomnień oraz opatrzenia ich dwoma zdjęciami, które zbierzemy w jedna publikację i pozostawimy dla naszych następców jako zbiór doświadczeń do badań statystycznych i innych.

Stworzyliśmy wspólnie wspaniałą historie polskiego sportu powszechnego, stworzyliśmy imprezy, na których wzoruje się cały świat. Możemy być dumni i wspólnie świętować niepowtarzalny sukces. Dostarczyliśmy mnóstwa faktów i materiału badawczego….

Bawmy się, niech fiesta trwa, a statystycy wyciągają wnioski.

Olgierd Bojke – Prezes Polskiej Federacji Nordic Walking

2010
1.Koszalin
2. Barlinek
3. Gdańsk
4. Gniezno
5. Tyrawa Solna
6. Warszawa

2011
1.Inowrocław
2. Starogard Gdański
3. Pakość
4. Polanica zdrój
5. Barlinek
6. Iwonicz Zdrój
7. Gdańsk

2012
1.Polanica Zdrój
2.Inowrocław
3.Pakosć
4. Osielsko
5.Barlinek
6. Hajnówka
7. Gdańsk

2013

1. Polanica
2. Kolbuszowa
3. Świdnik
4. Pakość
5. Osielsko
6. Hajnówka
7. Gdańsk

2014
1. Trzebnica
2. Kolbuszowa
3. Polanica
4. Grudziadz
5. Pakość
6. Osielsko
7. Hajnówka
8. Gdańsk

2015
1. Kolbuszowa
2. Polanica
3. Osielsko
4. Hajnówka
5. Elbląg
6. Gdańsk

2016
1. Konstancin Jeziorna
2. KOLBUSZOWA
3. POLANICA ZDRÓJ
4. OSIELSKO
5. ELBLĄG
6. HAJNÓWKA

2017
1. Mielno
2. Potęgowo
3. Kolbuszowa – 50 edycja Pucharu Polski
4. Elbląg
5. Polanica Zdrój
6. Osielsko
7. Hajnówka

ZAPISY: http://www.pucharpolskinw.pl/              WYNIKI: http://wyniki.b4sport.pl/

Post Author: PFNW